Loader image

Dzięki wykorzystaniu unikalnych właściwości geopolimerów, fundament chemiczny Quikset® cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na ściskanie. Jest on także odporny na wahania temperatur (w tym duże mrozy) oraz wilgoć. Quikset® nie eroduje i jest całkowicie wodoszczelny, co przekłada się na trwałość połączenia z gruntem.

Ponadto Quikset® jest elastyczny, dzięki czemu zamocowane przy jego pomocy słupki “pracują” i absorbują dynamiczne obciążenia. Dzięki temu zainstalowane elementy mają dużo większą wytrzymałość na złamanie (np. podczas uderzeń wiatru) niż ma to miejsce w przypadku sztywnego betonu. Quikset® nie pęka także podczas mrozów i świetnie pracuje przy wahaniach temperatur.

Fundament Quikset® po utwardzeniu jest prawie całkowicie wodoszczelny, dzięki czemu zabezpiecza metalowe elementy przed korozją, a drewniane przed butwieniem. Słupki osadzane przy pomocy systemu Quikset® nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Wyjątkiem jest spodnia część słupka drewnianego, która nie jest zatopiona w masie - powinna ona być zabezpieczona odpowiednimi środkami przed tzw. przesiąkaniem kapilarnym.

System fundamentowy Quikset® jest przyjazny dla środowiska i nieszkodliwy dla roślin. Po utwardzeniu tworzy zwartą strukturę, która nie emituje żadnych substancji do wody, gleby ani powietrza. Ponadto geopolimery podczas produkcji i użycia generują aż 8-krotnie mniej CO2 niż beton!

Jeśli Quikset® po aplikacji wyrośnie ponad grunt, to należy odczekać do jego utwardzenia, a następnie odciąć nadmiar przy pomocy dowolnego narzędzia: noża, łopaty, szpadla. Ważne, by robić to delikatnie, aby nie uszkodzić słupa. Później należy przykryć Quikset® kilkucentymetrową warstwą gruntu w celu zabezpieczenia go przed szkodliwym promieniowaniem UV.

System Quikset® jest certyfikowany do użycia przy placach zabaw. Można więc bezpiecznie stosować go do stabilnego montażu huśtawek, drabinek czy domków dla dzieci w miejscach publicznych i w prywatnych ogrodach.

Tak, Quikset® można stosować podczas mrozu, jeśli temperatura na dnie otworu nie przekracza -10 stopni. Na terenie Polski bardzo rzadko mamy tak niskie temperatury poniżej poziomu gruntu (na głębokości 60 cm lub większej) - zazwyczaj nawet w zimie temperatury oscylują w okolicach 4-5 st. C na plusie. Oznacza, to że Quikset® z powodzeniem można stosować przez cały rok.

Niestety nie. Quikset® należy używać w warunkach suchych, ponieważ podczas aplikacji (i tylko wtedy!) produkt jest wrażliwy na bezpośredni kontakt z wodą.

Fundament chemiczny Quikset® można stosować w wilgotnych otworach, jednak w przypadku stojącej wody użycie masy jest niewskazane. W takiej sytuacji należy wypompować wodę z otworu, przysypać ją ziemią lub piaskiem albo poczekać, aż podłoże samo ją wchłonie.

Podczas doboru średnicy otworu do słupka najlepiej stosować zasadę „im mniej, tym lepiej”. Quikset® nawet po pełnym utwardzeniu pozostaje materiałem elastycznym i pracuje razem z podłożem już od pierwszych chwil po instalacji. Jest dużo mniej kruchy niż beton (i jego pochodne), nie ma więc ryzyka, że będzie pękał, dlatego grubość warstwy materiału dookoła słupka nie jest tak istotna, jak w przypadku betonu.

Wiertnica umożliwia wykonanie najbardziej precyzyjnego otworu, jednak bez problemu można użyć np. szpadla. Warto jednak wiedzieć, że w otworach kopanych szpadlem dobrze jest zastosować wypełnienie z grubych kamieni (ok. 5 cm średnicy) lub gruzu. Dzięki temu zużyjesz mniej fundamentu geopolimerowego Quikset®, a także łatwiej ustabilizujesz słupek oraz zwiększysz masę fundamentu.

Zapotrzebowanie na Quikset® możesz wyliczyć na dwa sposoby:

- w przybliżeniu - sprawdzając wartości w tabeli, znajdującej się na etykiecie produktu

- bardziej precyzyjnie - korzystając ze specjalnego kalkulatora, dostępnego na naszej stronie internetowej QUIKSET®’ KALKULATOR.

Jeśli musisz wykorzystać więcej niż 1 opakowanie, to śmiało możesz to zrobić. Musisz jednak poczekać, aż zakończy się przyrost masy, zaaplikowanej z pierwszego worka. Po tym czasie możesz dodawać kolejne opakowanie w dowolnym momencie, ponieważ Quikset® doskonale się ze sobą łączy, nawet po pełnym utwardzeniu wcześniejszej warstwy.

Doprowadzenie do takiej sytuacji jest niebezpiecznie. Należy bezwzględnie otworzyć opakowanie w ciągu minuty od zwolnienia klipsa i wymieszania składników, a następnie opróżnić worek w sposób kontrolowany.  W przeciwnym wypadku masa w nieotwartym worku będzie przyrastać i zwiększać się będzie jego ciśnienie, co może doprowadzić do pęknięcia opakowania i niekontrolowanego wytryśnięcia masy na zewnątrz. A to z kolei może spowodować obrażenia ciała i zniszczenia mienia.

Przy montażu pojedynczych słupków, ogrodzenia panelowego lub innego, które nie wymaga dużych obciążeń (takich jak np. napinanie siatki), Quikset® wystarczającą wytrzymałość  osiąga już po kilku-kilkunastu minutach. Pełne utwardzenie geopolimerowego fundamentu Quikset® następuje natomiast średnio po ok. 2 godzinach. Należy jednak pamiętać, że w niższych temperaturach utwardzanie będzie zachodziło wolniej, a w wyższych szybciej. W ekstremalnych warunkach pogodowych pełne utwardzenie może trwać do 24 godzin.

Tak, usunięcie słupka jest możliwe. Należy go wyciąć przy pomocy długiego, ostrego narzędzia. Po wycięciu słupka z podłoża można go oczyścić z zastygniętej masy fundamentowej mechanicznie, a następnie ponownie użyć do osadzenia w innym miejscu.

Temperatura woreczka z masą Quikset® w momencie zalewania musi wynosić około 20 st. C, ponieważ wtedy wykazuje on najbardziej pożądane właściwości i zachowanie. Zmiana temperatury ma wpływ na szybkość lub spowolnienie przyrostu, a także na jego wielkość:

  • w wyższej temperaturze przyrost masy Quikset® będzie szybszy i większy, co może utrudnić pracę,
  • w niższej temperaturze przyrost masy Quikset® będzie wolniejszy i może być mniejszy, więc trzeba będzie zużyć jej więcej.

Aby uniknąć powyższych sytuacji najlepiej jest aklimatyzować produkt w temperaturze pokojowej przez minimum 2 godziny przed aplikacją.

Quikset® nie jest zakwalifikowany jako wyrób budowlany (podobnie jak beton) i jego stosowanie nie wymaga Aprobat Technicznych. Jednakże Quikset® posiada rekomendację ITB w zakresie swojego stosowania, która jest sporządzana w taki sam sposób jak Aprobata Techniczna. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność, że produkt jest najwyższej jakości oraz spełnia wszystkie wymagania wytrzymałościowe.

Quikset® to produkt, który jest bardzo lekki i poręczny. Dostępny jest on w opakowaniach o różnej pojemności, a ich waga waha się od 0,5 do 1 kg. Obecnie w szerokiej dystrybucji są opakowania o pojemności 300 i 700 ml, z czego większy worek ma wymiary nieco ponad połowy kartki A4 i waży niespełna kilogram. Dzięki temu opakowania Quikset® można łatwo przenosić i przechowywać, a nawet zamówić do paczkomatu.

Jedno opakowanie Quikset® waży tyle co ok. 430 ml (tak, mililitrów!) betonu, a zazwyczaj wystarcza ono do stabilnego zamontowania 1 słupka. Tymczasem, aby w otworze kopanym łopatą na głębokość 60 cm zamontować 1 słupek przy pomocy betonu potrzeba od 60 do nawet 100 kg betonu. Jeśli przeciętne ogrodzenie składa się z 40 szt. słupków, to do wykonania takiego zadania zużyjesz od 3 do 4 ton betonu! W przypadku Quikset® będzie to 40 opakowań, czyli około 17 litrów geopolimeru!